Projekt – Eko beri

V letošnjem šolskem letu 2017/18 v okviru vsebinskega sklopa Vplivi človeka na okolje pri naravoslovju v 6. razredu smo z učenci šestošolci izvedli projekt Eko beri. K odločitvi za projekt nas je popeljal interes in skrb za naravno okolje ter velika zaskrbljenost nad vse bolj pozidanimi urbanimi mesti, kjer se pogled ustavi povsem nad sivino in belino stavb, mogočnimi stolpnicami in le tu pa tam nad zelenimi površinami. Naše razmišljanje smo širili skozi ekološko pravljico, katere avtor je Goran Škobalj, ki je primerna tako za otroke kot za odrasle. Pravljica Zemlja je dobila vročino nas je povsem navdušila. Začutili smo, da je nujno potrebno, da se povežemo z naravo, katere del smo tudi mi, človeštvo. A žal, prevečkrat nezreli in brez pravih vrednot za zaščito narave. Moderna tehnologija nas je povsem odtujila od narave. Naše delo, naše zavedanje ob prebiranju pravljice je obudilo v učencih veliko želja h ustvarjalnosti. Skozi zgodbo, pogovor in razpravo smo ustvarili slike, modele iz kartona, strip in pesem v gibanju, ki poudarja, da si želimo Svet, v katerem bi bilo veliko zelenega, kjer bi se naš pogled ustavil ob marjeticah, ki bi krasile travnike in naše poti. Naša misel, ki nas je vodila pri ustvarjanju, je bila “Oživimo naravo, bodimo človeški in povezani, saj smo skupaj lahko velika sprememba za naš Svet”.

Šestošolci OŠ Sečovlje

Mentorica projekta: mag. Marinela Čapalija