Zobna preventiva predšolskih otrok

Predšolski otroci so vsako jutro po malici skrbeli za svojo ustno higieno. Višja medicinska sestra, Žanet Verč je otrokom pokazala, kako je potrebno pravilno ščetkati zobe. Preko leta jih je nekajkrat obiskala, ter preverila kako čisti so zobje naših Zvezdic in koliko mlečnih zob so že »izgubili«.

Kako pravilno ščetkati zobe

Do pravilnega ščetkanja zob je le šest enostavnih korakov. Dva nasveta, ki bosta v pomoč, pa sta: ponavljajte isti vzorec ščetkanja in čistite z majhnimi krožnimi gibi brez pritiskanja.

1. Ščetko prislonite k dlesni, tako da bo polovica ščetin pokrivala dlesen, polovica pa zobe. .Čistite z majhnimi krožnimi gibi brez pritiskanja.
  2. Z majhnimi krožnimi gibi in ščetinami, usmerjenimi v dlesen, se pomikajte proti zadnjim zobem.
  3. Pri spodnjih zobeh usmerite glavo ščetke v spodnjo dlesen in nadaljujte s krožnimi gibi brez pritiskanja.
  4. Težko dostopna mesta enostavno očistite, če ščetko postavite navpično.
  5. Prednosti široke glave ščetke pridejo do izraza pri čiščenju zadnjih površin kočnikov.
  6. Tudi ozka mesta pri spodnjih zobeh s tako oblikovano glavo ščetke odlično očistimo.

Tanja Mozgan Imperl